Produkcja schodów na maszynach CNC

Produkcja schodów z wykorzystaniem maszyn CNC jest zautomatyzowana, wyraźnie szybsza i precyzyjna. Elementy idealnie do siebie pasują i nie ma potrzeby późniejszych przeróbek. Dzięki temu minimalizujemy błędy i odpad materiału.

Oprogramowanie wykorzystywane do projektowania schodów – Staircon, jest oprogramowaniem parametrycznym i stworzonym do dokładnego i bardzo szybkiego zaprojektowania i wyprodukowania każdego typu schodów.

Jeśli robisz wiele schodów każdego miesiąca, możesz zautomatyzować prawie całą produkcję, przy znacznie niższych nakładach finansowych. Często schody drewniane są wykonywane na zamówienie, a komponenty takie jak słupy i poręcze, są szczególnie skomplikowane.

Przy produkcji ręcznej takich elementów istnieje ryzyko pojawienia się błędów, natomiast stosowanie centrów obróbczych sterowanych komputerowo gwarantuje powtarzalną produkcję.

Budowa schodów była jednym z pierwszych zastosowań w obróbce drewna, gdzie ten nowoczesny typ maszyn znalazł zastosowanie. W konstrukcji klatek schodowych stosuje się szczególnie wydajne maszyny 5 osiowe, aby móc wytwarzać okrągłe i gięte elementy. Dla pozostałych typów schodów kompletne wykonanie klatki realizowane jest przez maszynę 4 osiową.

Maszyny muszą być solidne i masywne, aby móc obrabiać drewno o znacznej grubości, a tolerancja na błędy jest bardzo mała. Po zaprojektowaniu klatki schodowej za pomocą oprogramowania dane te są wysyłane bezpośrednio do sterowania maszynami. CAM StairCona eliminuje ręczne programowanie i błąd ludzki. Zapewnia natomiast wydajność i elastyczność.

Aby produkcja schodów mogła przebiegać sprawnie, należy dobrać właściwe oprogramowanie CAM do automatyzacji produkcji na maszynach CNC. Program Staircon pozwala na przykład na dostosowanie metod produkcji do wymagań klienta. System można skonfigurować tak, aby obsługiwał kilka maszyn i rozdzielał między nimi poszczególne elementy schodów.

Dzięki wizualizacji programu StairCon klientowi końcowemu można łatwo przedstawić różne alternatywy projektowe, na przykład materiał i wykończenie. Program sprawdza nawet zgodność schodów z wybranymi przepisami budowlanymi.

Przygotowanie do pracy odbywa się w sposób wydajny i dobrze skoordynowany. Szczegóły schodów są przetwarzane na dane produkcyjne z optymalizacją materiału. Następnie wystarczy wcisnąć jeden przycisk i generowany jest G-kod dla elementów do obróbki na maszynie CNC. Postprocesor StairCon zapewnia współprace z każdą europejską maszyną numeryczną.