Produkcja części aluminiowych na maszynach CNC

Niewiele substancji może dorównać wszechstronności aluminium, które jest wysoce obrabialne i stosunkowo niedrogie, dzięki czemu doskonale nadaje się do obróbki CNC. Producenci mogą go obrabiać trzy, a nawet cztery razy szybciej niż inne popularne materiały do ​​obróbki, takie jak stal i tytan.

Najważniejsze cechy i zalety aluminum

Jego elastyczność i bardzo dobry stosunek wytrzymałości do masy sprawiły, że aluminium zastąpiło cięższe metale tradycyjnie używane do produkcji komponentów i konstrukcji wewnętrznych. Jego wysoka odporność na korozję pozwala również uniknąć konieczności stosowania ciężkich i drogich powłok antykorozyjnych, często wymaganych przez inne materiały. Dodatkowo aluminium jest nietoksyczne, plastyczne i w 100% nadaje się do recyklingu.

Łącząc wszystkie te cechy otrzymujemy materiał, który jest lżejszy od stali, mocniejszy i bardziej niezawodny niż plastik, niedrogi, łatwo dostępny i elastyczny.

Co to jest obróbka CNC?

Maszyna CNC łączy tradycyjne techniki wytwarzania z komputerowym systemem sterowania numerycznego (CNC). Umożliwia to cięcie i kształtowanie materiału wyjściowego na przedmioty czasochłonne i kosztowne przy ręcznym wykonywaniu.

Sterowanie komputerowe zapewnia niezwykle wysoki poziom precyzji. Przekłada się to na większą dokładność, spójność, produktywność, kontrolę i swobodę projektowania przy mniejszej ilości odpadów.

Jakie są najpopularniejsze procesy obróbki aluminium CNC?

Frezarki CNC to najbardziej powszechny i ​​wszechstronny sposób obróbki części aluminiowych. Maszyna wykorzystuje obrotowe narzędzia tnące do wydajnego i precyzyjnego wycinania materiału z nieruchomego bloku materiału.

Obecnie standardem są centra obróbcze, które wykorzystują sterowanie komputerowe, automatyczne zmieniacze narzędzi. Maszyny te są dostępne w konfiguracjach od 2 do 12 osi, chociaż najczęściej stosowane są 3 do 5 osi.

Tokarki lub centra tokarskie CNC, mocno trzymają i obracają obrabiany przedmiot, podczas gdy głowica narzędziowa trzyma narzędzie tnące lub wiertło nad nim. Maszyny te pozwalają na bardzo precyzyjne usuwanie materiału, a producenci wykorzystują je w wielu gałęziach przemysłu.

Typowe operacje tokarskie obejmują wiercenie, kształtowanie, wykonywanie rowków, gwintowanie, zwężanie. Tokarki CNC szybko zastępują starsze, ręcznie obsługiwane modele produkcyjne ze względu na łatwość ustawiania, obsługi, powtarzalność i dokładność.